Појадок и Чорби
Вртена пита
160 ден.
Брашно, јајце, зејтин, сол, адитив, спанаќ, урда, праз, сирење
Лесковачки омлет
190 ден.
Јајца, ајвар, чварки
Шкембе чорба
160 ден.
Шкембе, лук, брашно, микс зачини, вегета, лепче
Шпајз доручек
190 ден.
Јајце, лутеница, сирење (200 гр.)
Летна манџа
170 ден.
Јајце, пиперка, домат, микс зачини (300 гр.)
Телешка чорба
160 ден.
Телешко месо, пашканат, целер, морков, компир, лук, микс зачини, вегета, лепче
Пилешка чорба
160 ден.
Пиле, пашканат, целер, морков, компир, лук, микс зачини, вегета, брашно лепче
Предјадење
Шпајз мезе за 2 лица
530 ден.
Македонски намази, овчо сирење, пита под сач (300 гр.)
Ролован модар домат
190 ден.
Модар домат, кравјо сирење, лук, домати, урда, магдонос (300 гр.)
Сирење во кора
140 ден.
Кравјо сирење, зденка, кашкавал, кори (130 гр.)
Похована плата за 2 лица
470 ден.
Кашкавал, зденки, пирошка, (кашкавал, шунка, корнишони, шампињони) тиквици, јајце, презла, брашно (650 гр.)
Пилешки прсти
280 ден.
Пилешки гради, јајце, презла, брашно, тартар сос (250 гр.)
Урнебес
100 ден.
Урда, кравјо сирење, путер, буковец, црвен пипер, лук (100 гр.)
Ловќенски тањир за две лица
510 ден.
Димени Његошки производи од падините на Ловќен (250 гр.)
Пиперка во павлака
150 ден.
(150 гр.)
Кајмак
70 ден.
(50 гр.)
Малиџано
110 ден.
Модар домат, кравјо сирење, лук, ореви, микс зачини (100 гр.)
Лутеница
90 ден.
(100 гр.)
Охридско макало со лук
80 ден.
(100 гр.)
Тиквици Чипс
200 ден.
Тиквици, брашно, сол (300 гр.)
Полнета пиперка со урда
160 ден.
Пиперка, урда, јајце, сол (150 гр.)
Сарми од винова лоза со кисело млеко
220 ден.
Лозов лист, ориз, бибер, лук (200 гр.)
Похован кашкавал
160 ден.
Кашкавал, презла, брашно, јајце, тартар сос (100 гр.)
Мешан зеленчук на скара
260 ден.
Пиперка, домат, модар домат, тиквица, кромид, шампињони, зачини (300 гр.)
Салати
Мешана салата
180 ден.
Зелка, цвекло, морков, марула, краставица, магдонос, оцет, сол, зејтин (480 гр.)
Мимоза салата
150 ден.
Јајце марула, кромид, сол, зејтин (250 гр.)
Домат салата
130 ден.
Домат, сол, масло (150 гр.)
Краставица салата
130 ден.
Краставици, сол, масло (150 гр.)
Јужно-Македонска салата
150 ден.
Домат, краставица, кромид, сирење, маслинки, оригано, сол, зејтин (400 гр.)
Зелка-марула салата
130 ден.
Зелка, марула, сол, масло (150 гр.)
Шопска
150 ден.
Домат, краставици, кромид, сирење, маслинки, зејтин, сол, магдонос (360 гр.)
Витаминска салата
150 ден.
Зелка, цвекло, морков, марула, краставици, магдонос, оцет, сол, зејтин (240 гр.)
Македонска салата
150 ден.
Пиперка, магдонос, домат, кромид, сол, зејтин (350 гр.)
Таратур
140 ден.
Краставици, павлака, ореви, лук, маслиново масло (200 гр.)
Главно јадење
Суфлаки
220 ден.
Пилешки гради, зачини (250 гр.)
Ребренца со кајмак
290 ден.
Свинско ребро, кајмак, зачини (250 гр.)
Вешалица
360 ден.
Свинско каре, сол, зејтин (250 гр.)
Лута кобасица
250 ден.
Мешано месо, зачини (250 гр.)
Караџорџева
360 ден.
Свинско каре, кајмак, јајце, презла, брашно (250 гр.)
Шарска плескавица
240 ден.
Мелено месо, кашкавал, зачини (250 гр.)
Гурманска плескавица
260 ден.
Мелено месо, сланина, кашкавал, комид, зачини (250 гр.)
Македонски специјалитети
Селско месо
420 ден.
Свинско филе, пилешко месо, мелено месо, кромид, шампињони, сол, вегета, микс зачини, лук (400гр.)
Грне
530 ден.
Свинско филе, пилешко месо, модар домат, тиквици, кромид, шампињони, лук, микс зачини (400гр.)
Македонска сабја за 2 лица
680 ден.
Свинско филе, пилешки стек, мелено месо, свинско каре, кромид, пиперка, тиквица, модар домат, шампињони, зачини (700гр.)
Турлитава
470 ден.
Свински врат, свински бут, морков, кромид, лук, пиперки, модар домат, тиквица,ловоров лист, компир, зачини
Mусака
240 ден.
Мелено месо, кромид, ориз, магднос, модар домат, јајце, микс зачини (200гр.)
Tавче гравче со кобасица
140 ден.
Грав, кромид, лук, вегета, магдонос, микс зачини, сува пиперка, кобасица (300gr.)
Тава "Шпајз"
420 ден.
Свинско филе, шампињони, кромид, пиперка, хопла, темен сос, соја, кашкава, бело вино, зачини
Пијалоци
Pepsi - лименка (0.33)
60 ден.
Mirinda Orange (0.5)
60 ден.
Mirinda Lemon (0.5)
60 ден.
Pepsi (0.5)
60 ден.
Pelisterka - негазирана (0.5)
50 ден.
Златен Даб - лименка (0.5)
70 ден.