50% попуст на тест за интолеранција на лактоза од ПЗУ Биотек Лабораторија во вредност од 1500 ден. по цена од 750 ден.

Цена

750 ден.

Вредност

1500 ден.

Попуст

50%

Заштеда

750 ден.

Купени: 16

 • ул. Христо Татарчев 43Б (Кисела Вода, Расадник)

  02 277 1020, 078 243 429

  [email protected]

 • ул. Аминта 3ти бр.44(Ленинова)

  Одведи ме таму

  078 492 294, 02 3112 464

  [email protected]

Добивате

Тест за интолеранција на лактоза

* Резултатите се добиваат во рок од 7 до 10 работни дена

Услови

 • Купонот може да се искористи од 14.01.2020 до 29.02.2020
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација на термин
 • За деца помали од 3 години консултирајте се со лекарот во Биотек на телефон 072 214 241

Опис

Интолеранција на храна се симптоми предизвикани од реакција против некои субстанци присутни во храната. Не само одредени протеини, но и адитиви, бои, конзерванси и обични соли кои се додаваат за да се изменат органолептичните карактеристики или да се продолжи рокот на траење. Кај луѓето кои страдаат од нетолеранција на храна, некои  физиопатолошки состојби го попречуваат целосното варење на храната. Овие макро-молекули влегуваат во циркуларниот систем, се движат низ телото и се таложат во неколку органи и ткива, предизвикувајќи воспаленија и пореметувања.

Интолеранциите на храна често предизвикуваат и некои заболувања, како последица од неспособноста на организмот целосно да свари одреден тип на храна. Оваа храна е само делумно сварена, разградена е на макромолекули кои не се корисни, ниту за енергија, ниту за раст на клетките.

Симптоми

Како последица на тоа макромолекулите се таложат на ѕидот од цревата, предизвикувајќи воспаление. Работата на цревата е оштетена, со ризик да се опфатат и други органи. Ова е еден вид на бавно и постепено труење, со појава на неколку симптоми: 

 Абдоменални болки

 • Запек
 • Пролив
 • Дуоденитис
 • Гасови и стомачни грчеви
 • Болки во зглобовите
 • Зголемена телесна тежина
 • Чувство на гадење
 • Замор
 • Акни
 • Задржување на вода

Глутен

Целијачната болест е болест на тенките црева. Тој е предизвикан од алергија на глутен кој може да се најде во брашно, зрна од јачмен, 'рж и други житни култури
Симптомите се: дијареа, губење на тежината, болки, абдоминални грчеви, астенија, итн.
Ако алергични луѓе јадат глутен, тоа доведува до воспаление, затоа нашиот имун систем започнува да произведува антитела.

Како факт, со цел да се потврди присуството на болеста, тестот го детектира присуството на овие антитела: аниглиадин, трансглутаминаза (h-tTG) и ани-ендомизио(EMA-IgG-Ендомизиални антитела).
Ова е лесен, сигурен, неинвазивен метод за дијагностицирање на болеста.

Молекуларно генетска детекција на интолеранција на фруктоза и лактоза од крв ( EDTA/Citrate blood) преку DNA strip технологија

 • Навремено докажување на интолеранција на лактоза и фруктоза: тестот се базира на молекуларно генетска детекција директно преку крв (EDTA/Citrate blood) со метод на DNA strip технологија.
 • Издавање на релевантни, навремени и прецизни резултати.
 • Можност за изработка и само на интолеранција на лактоза со HAIN fluorocycler PCR метод. Матријал за изработка на оваа анлиза е исто така преку крв (EDTA/citrate blood
 • Анализирањето на интолеранција на лактоза е можно само преку детекција на C/T – 13910 полиморфизмите преку DNA strip технологија. Исто така во истиот процедуален чекор се идентифицираат и трите најчести мутации кои доведуваат до наследна интолеранција на фруктоза

Вовед за настанување на интолеранција на лактоза и фруктоза:

Ензимот лактоза се синтетизира во тенкото црево  и врши деградација на лактоза во две моносахаридни единици, кои можат да бидат абсорбирани во човековиот организам. Ако ензимот лактоза не е присутен, или нема доволно во ораганизмот, оваа појава се нарекува интолеранција на лактоза или дефициентана лактоза. Лактоза исто така позната како мелчен шеќер, ќе помине низ цревата и нема да биде апсорбина и дигестирана во тенкото црево.

Во 75% од случаите интолеранцијата на лактоза предизвикува интолеранција и на фруктоза.

Има пациенти, кои можат да ги предвидат овие симптоми од други причини, но не и од интолеранција на храна. Заради овие причини неопходно е да се направи испитување од страна на медицински персонал, ако пациентот верува дека страда од интолеранција на храна. 

Докажано е дека 75% од возрасната популација во светот е зафатена од наследна примарна интолеранција на лактоза. Овој тип на интолеранција на лактоза е најчеста форма за интолренција на храна. При самата разградба на храната во организмот ензимот кој треба да делува за разградба на лактоза не делува и затоа лактозата која што се наоѓа во храната е сеуште присутна во својата примарна градба т.е структура. Со тек на годината ензимот на лактоза опаѓа значително и интолеранцијата кон лактоза е почеста. Симптомите за интолеранција на лактоза вклучуваат абдоминална болка и дијареа.

 Симптомите вклучуваат:

 • абдоминални болки
 • хипогликемиа  
 • бубрежни нарушувања
 • дијареа
 • треска
 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.

Како да купам Grouper купон?

Чекор по чекор како да купиш Grouper купон. Брзо, лесно, едноставно и безбедно купување. Ако сакате прво да видите како некој друг го прави тоа, еве како за 1 минута се купува Grouper купон.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.