Масажа за подобра циркулација! 50% попуст на шведска масажа во Body to balance во вредност од 1200 ден. по цена од 599 ден.

Цена

599 ден.

Вредност

1200 ден.

Попуст

50%

Заштеда

601 ден.

Преостанато време

Купени: 22

Добивате

Шведска масажа (времетраење: 50 мин.)

Услови

 • Купонот може да се искористи од 23.06.2020 до 15.11.2020
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација
 • Понудата важи и за мажи и за жени
 • Доколку не го посетите центарот во зажаниот термин, купонот пропаѓа и средствата не може да се рефундираат

Опис

Сензуална шведска  масажа за подобра циркулација

При зголеменото работно време, и големиот број на обврски кои стануваат тренд во денешницата, сите бараме начин како да избегаме од напнатоста, стресот, негативната енергија и се надеваме на повеќе одмор, кој секако би ни дошол добро. Кога станува збор за физичко опуштање на тензијата во телото, совршен избор за тоа е шведската масажа.

Овој вид на опуштање на телото води потекло од 19 век, и кај европјаните всушност е познат под името класична масажа. Таа е некој облик на ориенталните масажи, специфична и интересна, позната и особено користена на Западот. 

Техниките на т.н. Шведска масажа се разликуваат од другите видови на масжи поради специфичноста во редот по кој се изведуваат. Разликата кај овој вид на масажа е дека се применува подлабок притисок, има зголемување на оксигенацијата на крвта и ослободување на метаболниот отпад како што се млечната и уричната киселина од ткивата на мускулите. Техниките се посебно корисни кај спортисти, кои се подложени на сериозни физички вежби и оптоварување, со што се предизвикува таложење на млечна киселина во мускулите. Шведската масажа има различни медицински и терапевтски цели. Помага не само за олеснување на физичкиот , но и на емоцијалниот стрес. 

Таа е важен фактор за ослободување на стресот, како физички, така и психички

 • Помага при ослободување на токсини од метаболизмот
 • Ја подобрува циркулацијата на крвта
 • Придонесува во намалување на симптомите кај хроничните болести
 • Помага за опуштање на мускулите 
 • Го подобрува изгледот на кожата 
 • Овозможува поголема флексибилност

Масажата го подобрува изгледот на телото, а на психички план влијае на зголемувањето на личната самопочит и самодоверба, и го олеснува чувството на напнатост и нервоза. Таа истовремено придонесува за активирање на хормонот на среќа, кој е особено важен за ослободување од стресот.

Постојат 5 главни техники на масажа развиени од шведскиот лекар Per Henrik Ling, физиотерапевт и наставник по медицинска гимнастика.

 • effleurage - се состои од долги, лизгачки движења кои опфакаат различни делови од телото. Тие се прават со помош на длакната на раката или на прстите, техниката помага во подобрување на циркулацијата, смирување на нервите и релаксација на телото
 • patrissage -  со втората техника наречена “месење”, вклучени се мускулите на телото, со која се постигнува поголема длабочина на масажата, на овој начин се ослободува напнатоста во мускулите, се подбрува протокот на крв и се зголемува лимфната дренажа. 
 • tapotement - се состои од ритмички удирања со дланката во форма на чашка, тупаница или прстите. 
 • friction - фрикција за затоплување на ткивото
 • vibration - се користат осцилаторни движења со кои телото се тресе или вибрира, за да се ослободи мускулната тензија.
 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.